Kodėl kolagenas? Pakalbėkime apie kolageno papildų naudą

lapkričio 15, 2022

Neperseniausiai atlikau apklausa savo facebook paskyroje. Ką manote apie papildus? Veikia ar neveikia? Kokie jūsų mėgstamiausi? Ar esate šiuo klausimu skeptiška?

Nuoširdžiai pasakysiu, kad iki tol, kol pačiai neteko susidurti su jų kūrimu, buvau didžiausia skeptikė. Galiu pasakyti vieną – mano nuoseklumas vartojime baigdavosi po pirmos savaitės. 

Šiandien papasakosiu apie kolageną. Jis yra be proto svarbus norint išsaugoti tolygią odą. Ir būtent jis atsakingas už tai, kad gausite iš aplinkinių klausimų: kaip tu tokiame amžiuje atrodai taip jaunai?

Kolagenas tapo vienas geidžiamiausių maisto papildų sudedamąja dalimi. Viliojančiai skambios frazės, kaip: ,,Stiprūs nagai, sveiki plaukai, lygi veido oda, pamirštas skausmas sąnariuose“. Tačiau dažnai lieka nusivylę, kad nepastebi šių pokyčių. Tad kur slypi visa kolageno magija?

Kas yra kolagenas*?

(*Jeigu neįdomu – praleisk. Bet kad veiktų reikia tikėti, o kad tikėtum – reikia moksliškai paaiškinti 😊 )

Kolagenas -  struktūrinis baltymas, kurio yra gausu mūsų organizme. Jis veikia tarsi statomoji medžiaga, kuri stiprina audinių sieneles (kaulų, sausgyslių), skatina odos atsinaujinimo procesus. 

Mūsų odą kolagenas sudaro 75-80 proc. Jis veikia kartu su kitu baltymu, elastinu, kuris padeda išlaikyti mūsų odos elastingumą. Tačiau senstant kolegeno gamyba sparčiai mažėja mūsų organizme. Kasmet netenkame 1 proc. kolageno ir tai galime pastebėti analizuojant savo odą ir pastebint pirmuosius ženklus, kaip jos pasausėjimas, skaistumo praradimas, elastingumo praradimas, o tada atsiranda pirmosiso raukšles. Papildomi veiksniai, kaip saulės vonios, alkoholis, cigaretės, aplinkos tarša gali tik dar labiau paskatinti kolageno skaidymą.

 

Ar kolagenas veikia?

Papilduose randami kolageno peptidai (arba hidrolizuotas kolagenas), nėra visi vienodi. Jie pagaminti iš tų pačių amino rūgščių kaip ir kolagenas. Šie peptidai yra daug trumpesnės aminorūgščių grandinės nei kolagenas, todėl jos lengviau absorbuojamos į mūsų kraują (t. y. lengviau virškinamos). 

Rezultatai labai individualūs priklauso nuo jūsų amžiaus, odos, plaukų ir nagų būklės. Taip pat priklauso nuo naudojamo kologeno tipo. 

Tam, kad organizmas geriau toleruotų kolageną, jo molekulės turi būti hidrolizuotos. Tai reiškia suskaidytos iki itin mažos molekulinės masės, bent jau 500 Da1. Būtent ,,Skinlovers“ kologenas yra  mažesnės molekulinės masės (1000 – 3000 Da), lengvai  prasiskverbia pro žarnyno gleivinę  ir jau per 1 valandą  kolageno peptidai patenka į kraują, kaupiasi odoje ir joje lieka iki 2 savaičių. Vienoje paros normoje yra net 5000 mg hidrolizuoto I ir III tipo kologeno.  Moksliniais tyrimai parodė, jog pirmieji rezultatai matomi po 4 savaičių. Minimaliai rekomenduojama vartoti 30 dienų.  Kolagenas suteikai odai standumo, elastingumo, drėgmės ir švytėjimo. 

Kai kurie tyrimai rodo, kad kolageno papildų vartojimas kelis mėnesius gali pagerinti odos elastingumą t.y., sumažinti raukšles ir odos šiurkštumą. Kiti įrodė, kad kolageno vartojimas gali padidinti su amžiumi susilpnėjusių kaulų tankį ir pagerinti sąnarių, nugaros ir kelių skausmus. 

Koks yra geriausias būdas pasisavinti kolageną?

Absorbcija gali būti sudėtingas žaidimas, ypač kai kalbama apie didžiulę molekulę, tokią kaip natūralus kolagenas. Mažesni peptidai gali lengviau prasiskverbti per mūsų žarnyno barjerą ir patekti į mūsų kraują. Teoriškai organizmas gali panaudoti absorbuotus kolageno peptidus tose srityse, kurias labiausiai reikia taisyti.

Milteliai yra populiariausias kolageno vartojimo būdas, nes juos lengva dėti į kokteilius, kavą ar net vandenį. Kalbant apie dozavimą, rekomenduojama visada laikytis ant pakuotės pateiktų nurodymų, nes nėra dviejų vienodai gaminamų papildų.

Taigi, ar turėtumėte išbandyti kolageną?

Pasiruoškite įsipareigoti šiam procesui. Jei kolagenas veikia ir siekiate ilgalaikio poveikio, likusį gyvenimą turėsite vartoti papildus. Kodėl? Atsakymas yra kolagenazė. Mūsų organizmas nuolat gamina šį fermentą ir jis ėda mūsų natūralų kolageną. Kologeno sintezė su amžiumi sumažėja 75proc. Taigi, jei kolageno papildai pagerins jūsų odą, kaulus ir sąnarius, turėsite juos vartoti ir toliau.

Šiuo metu populiaru